Deneyap atölyesi ortamı

Çocuklar için “Deneyap Teknoloji Atölyeleri” kuruluyor

Çocuklar için “Deneyap Teknoloji Atölyeleri” kuruluyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin eğitim, sanayi, bilim ve teknoloji atılımı için kritik bir eşik niteliği taşıyan ve çocukları çekirdekten yetiştirecek olan Deneyap Atölyeleri Projesi’ni resmi Twitter hesabından duyurdu.

Proje kapsamında öğrenciler küçük yaşlardan itibaren teknolojiyi kendileri tasarlamaya başlayacak ve Türkiye böylece çok sayıda Ar-Ge mühendisi yetiştirecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve STK’ların işbirliğinde gerçekleştirilecek olan Deneyap Atölyeleri, robotikten kodlamaya, siber güvenlikten nanoteknolojiye kadar her alanda, 81 ilde 20 bin öğrenciye eğitim verecek.

Projeyle, hem teknoloji tüketen değil, teknoloji üreten bir genç nesil yetişecek, hem de Türkiye için katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ve pazarlanması, aynı zamanda bu ürünlerin artık ekonominin bel kemiği haline gelmesinin önü açılacak.

Bakan Varank’ın twitter mesajları şöyle:

Çocuklarımız ve ailelerini; en çok da bizi heyecanlandıracak Deneyap Teknoloji Atölyeleri kuruyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve STK’larımız iş birliğinde hedefimiz; yüksek teknoloji geliştiren insan kaynağımızı çekirdekten yetiştirmek.

81 ilimizde 20 bin öğrenciye vereceğimiz eğitimle; robotikten kodlamaya, siber güvenlikten nanoteknolojiye birçok alanda özgün içerik ve proje odaklı yaklaşımlarla geleceğin teknoloji yıldızlarını ve Ar-Ge mühendislerini yetiştireceğiz.

Öğrencilerimiz yüksek teknolojiye sahip şirketlerde, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde stajlara katılacak ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil edecek.

İnanıyorum ki Milli Teknoloji Hamlesi kapsamındaki ilk projemiz Geleceğin Teknoloji Yıldızları, yüz akımız olacak.