Geçen Ayın Özeti -Ekim 2018- [Video]

Geçen Ayın Özeti -Ekim 2018- [Video]

Ekim 2018’e ait Ar-Ge, inovasyon, teşvik, yatırım, üretim, teknoloji, tasarım konularında öne çıkan başlıkları sizler için derledik.

 

GİŞEDE BAŞARILI OLAN FİLME TEŞVİK

Gişede başarılı olan ve ekonomik katkı sağlayan filmlerin yapımcılarına teşvikler verilecek. Bir milyon ve üzeri seyirciye ulaşan yerli filmlerin yapımcıları, bir sonraki projelerinde kullanılmak üzere sağladıkları eğlence vergisinin yüzde 25’i nispetinde destek alacak.

 

TEKNOYATIRIMA 55,5 MİLYON TL DESTEK SAĞLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı (Teknoyatırım) kapsamında bugüne kadar 204 projeye toplam 55,5 milyon lira destek sağlandı. Tamamlanan 63 projenin 40’ı küçük ölçekli, 14’ü orta ölçekli, 9’u ise büyük ölçekli işletmelerce hayata geçirildi.

 

KOSGEB GENEL DESTEK PROGRAMINDA 81 BİN 699 İŞLETMEYE DESTEK VERİLDİ

Yürürlükten kaldırılan Genel Destek Programı kapsamında 2010 yılından bu yana KOBİ’ler destekleniyordu. 2010-2017 yıllarında program kapsamında 81 bin 699 işletmeye, 14 alanda, 1 milyar 34 milyon 291 bin lira destek sağlandı. Bazı işletmeler, birden fazla destekten yararlandı.

 

MMG AR-GE İNOVASYON ZİRVESİ VE SERGİSİ’NDE STANDIMIZA BÜYÜK İLGİ

Mühendisler Mimarlar Grubu tarafından 17-18 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde SER Danışmanlık olarak biz de yerimizi aldık. Oldukça yoğun geçen etkinlikte ve büyük bir ilgiyle karşılanan standımızda katılımcılara hizmet ve ürünlerimiz hakkında bilgi verdik.

 

CLEAN SKY 2 PROJE ÇAĞRISI BİLGİ GÜNÜ 15 KASIM’DA ANKARA’DA

15 Kasım 2018’de Ankara’da, TÜBİTAK Başkanlık Binasında, Clean Sky 2 Ortak Girişimi’nin 9. Proje Çağrısına yönelik bilgi günü düzenlenecek. Etkinlik kapsamında katılımcılara çağrı konuları, yasal ve finansal hususlar ve başvuru koşulları hakkında bilgiler verilmesi planlanıyor.

 

TÜBİTAK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ATANDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yer alan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, TÜBİTAK’ın yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Mehmed Özkan, Prof. Dr. Metin Orhan, İhsan Taşer, Haluk Bayraktar, Cemal Şeref Oğuzhan Öztürk ve Aydın Ünal’dan oluştu.

 

TÜBİTAK’IN AR-GE ÇALIŞMALARINA 1,1 MİLYAR TL KAYNAK TAHSİS EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığının 2019 yılına ilişkin programı kapsamında TÜBİTAK’ın Ar-Ge projeleri için 1,1 milyar lira kaynak ayrıldı. İhracat, turizm ve diğer üretken sektörlerin teşvik edilmesine ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik faaliyet ve projeler için çalışmalara devam edilecek.

 

‘DESİGN WEEK TURKEY 2018’ 16-18 KASIM’DA

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Design Week Turkey 2018 ‘Tasarım Ekosistemi’  teması ile 16-18 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde.