İSTKA “Mali Destek Programı” kapsamında 89 proje gerçekleştirilecek

İSTKA “Mali Destek Programı” kapsamında 89 proje gerçekleştirilecek

İSTKA “Mali Destek Programı” kapsamında 89 proje gerçekleştirilecek. İlan edilen üç Mali Destek Programı kapsamında kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteleri içeren kurum ve kuruluşlarla 89 projede toplam 124.9 milyon liralık iş birliği gerçekleştirilecek. 124.9 milyon lira, Türkiye’nin lokomotif şehri İstanbul’un sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmasına yönelik projelerde kullanılacak.

Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında 35 proje, Girişimcilik Mali Destek Programı ile 17 proje ve Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı ile de 37 proje desteklenecek.

Teknolojiye yatırım

İSTKA Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, tüm sektörlerin teknolojiden beslendiğine dikkat çekerken, “Artan rekabet ortamında inovasyona, teknolojiye, yeniliklere, girişimciliğe daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Mali Destek Programlarımız ile mevcut sanayi üretim yapısının dijital dönüşümünü ve üniversite iş birlikleriyle katma değerin artmasını hedefliyoruz. Girişimci gençlerin bilgisayar başında kurdukları şirketler, yazılımlar artık dünya ekonomisini şekillendiriyor. Sürdürülebilir kalkınma için bugünün gençlerinin ve çocuklarının yarının girişimcisi, sanayicisi olabileceği koşulların yaratılması için de çalışıyoruz” diye konuştu.

2010-2017 yılları arasında ‘İnovasyon Lideri İstanbul’ için 7 defa Mali Destek Programları ilan eden İSTKA, 35 farklı program kapsamında toplam 678 projeyi hayata geçirdi. 6 Güdümlü proje ile birlikte toplam 684 proje için Ajans tarafından 447 milyon lira kaynak kullanıldı.