MEB ve İstanbul Teknokent’ten Ar-Ge Çalışmalarını Güçlendirme Protokolü

MEB ve İstanbul Teknokent’ten Ar-Ge Çalışmalarını Güçlendirme Protokolü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi İstanbul Teknokent arasında, ‘Ar-Ge Merkezleri ile Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme’ iş birliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçen hafta mesleki eğitimde teknokentlerle iş birliğine başladıklarını açıklamıştı. Bu kapsamda, Türkiye genelinde ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent ile ‘Ar-Ge Merkezleri ile Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme’ protokolünü imzalayan bakanlık, çalışmanın ikinci ayağında İstanbul Üniversitesi Teknokenti ile iş birliğine gitti.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Numanoğlu ve İstanbul Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol tarafından imzalanan protokolle yeni iş birliği başlatılmış oldu. İmza törenine Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak katıldı.

Mesleki ve teknik eğitimde teknoparklarla iş birliği protokolleri kapsamında, bilişim, elektronik, yazılım, biyomedikal, biyoteknoloji, makine, enerji, savunma, otomotiv gibi birçok alanda faaliyet gösteren firmalarla iş birliğiyle mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin beceri ve staj uygulamalarını gerçek üretim ortamlarında yapmaları sağlanacak.

Mesleki eğitim öğretmenlerinin mesleki gelişim eğitimlerinin belirli periyotlarla teknoparklarda verilmesinin öngörüldüğü iş birliği kapsamında, mesleki ve teknik eğitimde ulusal düzeyde Ar-Ge çalışmalarına yönelimin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi de hedefleniyor.