Geçen Ayın Özeti [Kasım 2018]

Geçen Ayın Özeti [Kasım 2018]

Kasım 2018’e ait Ar-Ge, inovasyon, teşvik, yatırım, üretim, teknoloji, tasarım konularında öne çıkan başlıkları sizler için derledik.

‘ÇOK TEHLİKELİ’ İŞYERLERİ İÇİN YENİ TEŞVİK 1 OCAK’TA BAŞLIYOR

2015 yılında çıkartılan yasa uyarınca ölümle veya sakatlanmayla sonuçlanan iş kazası yaşanmayan işyerlerinde 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren prim teşviki uygulaması başlayacak.

 

KOSGEB’İN YENİ DESTEK PROGRAMI İLE 36 BİN TL’YE KADAR DESTEK

2010 yılından bu yana uygulanmakta olan destek programlarından Girişimcilik Desteği 1 Ocak 2019 itibariyle yerini Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na bırakacak. Bu program ile imalatçı ve teknoloji tabanlı girişimciliğe daha yüksek miktarda destek sağlanacak.

 

AVRUPA KOMİSYONU, ERASMUS+ PROGRAMI 2019 TEKLİF ÇAĞRISINI YAYINLADI!

2019 yılı Erasmus+ Program bütçesi, 2018 yılına göre 300 Milyon Avro artarak 3 Milyar Avro oldu. Erasmus+ Programı 2019 teklif çağrısı kapsamında eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarındaki kamu veya özel kuruluşlar ile STK’lar başvurabilir.

 

TÜBİTAK’TAN TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİNE 100 MİLYON TL’LİK DESTEK

Erken aşama teknoloji tabanlı girişimlere yönelik 100 milyon lira bütçeli Girişim Sermayesi Destekleme Programı (Tech-InvesTR) kapsamında, 23 kuruluşun katıldığı 10 fonun destekleneceğini açıklandı.

 

TÜBİTAK SANAYİ DOKTORA PROGRAMI ÇAĞRI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Doktora öğrencilerine 5 yıl süre ile aylık 4500 TL burs verilecek. Bu öğrencilerin doktora öğrenimlerinin sonrasında sanayide istihdam edilmelerine yönelik 3 yıl boyunca istihdam desteği de sağlanacak.

 

MOBİL EMNİYET TEKNOLOJİLERİ (METE) YILIN İNOVASYON PROJESİ ÖDÜLÜNÜ ALDI

Bilişim Zirvesi 2018 etkinliği kapsamında, ‘Türkiye Teknoloji Kaptanlarını Seçiyor’ isimli yarışmada İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Mobil Emniyet Teknolojileri (METE) projesi birinci seçildi.

 

KOBİGEL – KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Program sayesinde 2 bin 545 işletmeye 734 milyon TL’lik kaynak sağlanacak. Bu destekle 1.5 milyar TL’lik proje yatırım hacmi oluşturulması hedefleniyor. Böylelikle 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesi bekleniyor.

 

TÜBİTAK MARTEK’TEN FİRMALARA ABD FIRSATI

TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK),8-18 Ocak 2019 tarihleri arasında Chicago, Las Vegas, San Francisco’ya (Silikon Vadisi) ABD ticaret heyeti organizasyonu düzenleyecek.