Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 16 maddelik yeni destek paketi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 16 maddelik yeni destek paketi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ ve girişimciler için 16 maddelik destek ve önlem paketini açıkladı. Buna göre, Ar-ge destekleri̇ne “kur farkı” ayarı yapılırken, teknoloji̇ geli̇şti̇rme bölgeleri̇ne 100 mi̇lyon TL ve bi̇n 500 projeye 500 mi̇lyon TL destek verilecek. Vadesi geçmiş ve icra takibi başlatılan TSE alacakları da yeniden yapılandırılacak.

Destek paketi kapsamında ayrıca KOSGEB alacaklarına 2019 yılına kadar erteleme geliyor, yatırım teşvik belgesi başvuru ücreti kaldırılıyor, temel bilimler mezunlarına ise istihdam desteği geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sunulan paket, parasal genişlemeye yol açmadan ve sıkı maliye politikalarına uyumlu şekilde hazırlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, pakete ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemize karşı yapılan ekonomik saldırılardan sanayicilerimizin ve teknoloji girişimcilerimizin olumsuz etkilenmemeleri için yerlileştirme adımlarımızı ve milli teknoloji hamlemizi hızlandırıyoruz. Sektörün taleplerini de dikkate alarak, yeni ekonomi modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz.”

İşte destek ve önlem paketi:

KOSGEB alacaklarına 2019 yılına kadar erteleme geliyor

Ar-ge desteklerine “kur farkı” ayarı

2 bin 739 ithal üründe ‘yerlileştirme’ atağı

OSB’lerde ‘bedelsiz arsa’ tahsisinin kapsamı genişliyor

Yatırım teşvik belgesi başvuru ücreti kaldırılıyor